program

TU 23. 10.     20:00       Festival Eröffnung

                                   ARGE Foyer

                    20:15       editta braun company . trails (60 Min.)

                                   ARGE Saal



WE 24. 10.     19:00      Tomaž Simatović . Suddenly the floor was not there (50 Min.)

                                   ARGE Studio - Treffpunkt Foyer

                    20:15       editta braun company . trails (60 Min.)

                                   ARGE Saal



FR 26. 10.     18:00      Julia Schwarzbach . forms of togetherness - phase 1 (60 Min.)

                                   Toi Haus Theater

                     20:15      CieLaroque/helene weinzierl . It's all about (60 Min.)

                                    ARGE Saal



SA 27. 10.     18:00      Julia Schwarzbach . forms of togetherness - phase 1 (60 Min.)

                                   Toi Haus Theater

                     20:15      CieLaroque/helene weinzierl . It's all about (60 Min.)

                                    ARGE Saal



SU 28. 10.     18:00      Julyen Hamilton & WorkshopteilnehmerInnen . Open House (60 Min.)

                                   ARGE tanz_house studio . Eintritt frei

                     20:15      BODHI PROJECT . premiere (45 Min.)

                                    SZENE Salzburg



MO 29. 10.    18:00 bis 20:00 Lisa Hinterreithner &Laura Navndrup Black . Luftig (15-20 Min. Loops)

                                   ARGE tanz_house studio . Eintritt frei und jederzeit mögllich

                     20:15      Nikolaus Adler . Balthazar (60 Min.)

                                    ARGE Saal



TU 30. 10.     20:15      Julyen Hamilton & Barre Phillips . The Duo Now (55 Min.)

                                   Julyen Hamilton & dancers from SEAD . Collecting Water (60 Min.)

                                   SZENE Salzburg (120 Minuten mit Pause)



WE 31. 10.     19:00       Up. | Lisa Hinterreithner . and (60 Min.)

                                   ARGE tanz_house studio

                     20:15      Les Chasseurs Cueilleurs . WeWood (55 Min.)

                                    ARGE Saal



TH 1. 11.     19:00       Luan de Lima . The egocentric

                                   Alberto Cissello & Uwe Brauns . Two in the clock (Doppelprogramm, ca. 50 Min.)

                                   ARGE tanz_house studio

                     20:15      Madame Humtata . Fat Black Spider (50 Min.)

                                    ARGE Saal . Festivalabschluss - Konzert



tanz_house recommends


FR 2. 11.     20:30       ARIA PRIMITIVA . Sleep No More

                                   Thierry Zaboitzeff / Cécile Thévenot / Nadia Radsimandresy

                                   Konzert, Österreichpremiere

                                    ARGE Saal



2., 3., 15., 23., 24. 11.     19:30      Cornelia Böhnisch . Empathie mit einer Gummihand

                                   Toi Haus Theater