MO 17. OKTOBER


18:00 · SEAD

Beate Kaulitz, Mirjam Klebel, Nic Lloyd, Julia Schwarzbach  -  Under Construction – Lecture performance


19:00 · Foyer – ARGEkultur

Tomaž Simatović  -  Anatomy of Effort — Exhibition— Premiere


19:30 · Saal – ARGEkultur

cieLaroque/helene weinzierl  -  b l u f f — Premiere




DI 18. OKTOBER


19:00 · Foyer – ARGEkultur

Tomaž Simatović  -  Anatomy of Effort — Exhibition


19:30 · Saal – ARGEkultur

cieLaroque/helene weinzierl  -  b l u f f




MI 19. OKTOBER


19:30 · Saal – ARGEkultur

editta braun company  -  LoSt - Österreichpremiere




DO 20. OKTOBER


19:30 · Saal – ARGEkultur

editta braun company  -  LoSt




Sa 22. OKTOBER


18:00 · tanz_house Studio

NEWCOMER EVENING - Pinion & Crown - SAME same BUT DIFFERENT, Luan De Lima/Mzamo Nondlwana - Room no.24, Yali Rivlin - Poetry of Music


19:00 · Foyer – ARGEkultur

Tomaž Simatović  -  Anatomy of Effort — Exhibition


19:30 · Saal – ARGEkultur

Judith Sánchez Ruíz/Edivaldo Ernesto  -  NOISE — Premiere




MO 24. OKTOBER


ab 17:00 – 22:00 · SEAD

Peter Stamer & Yosi Wanunu  -  Hors d'oeuvre




DI 25. OKTOBER


19:00 · Foyer – ARGEkultur

Tomaž Simatović  -  Anatomy of Effort — Exhibition


19:30 · Saal – ARGEkultur

Tomaž Simatović  -  Anatomy of Effort — ExhibitionAnatomy of Effort — PERFORMANCE — Premiere

+ Milan Tomásik, Solo 2016 — Premiere




MI 26. OKTOBER


19:30 · republic

Mala Kline/Bodhi Project  -  bodhi — Premiere


21:00 · SEAD

Julia Schwarzbach/Nic Lloyd  -  Recreation — Premiere




DO 27. OKTOBER


18:00 · SEAD

Mala Kline  -  EDEN — Österreichpremiere


19:30 · Saal – ARGEkultur

Eduardo Torroja/Ultima Vez/SEAD Students - Body Carriers — Premiere


21:00 · SEAD

Julia Schwarzbach/Nic Lloyd - Recreation




FR 28. OKTOBER


18:30 · Saal – ARGEkultur

Emanuel Gat/Bodhi Project  -  SEADsketches — Premiere + Eduardo Torroja/Ultima Vez/SEAD Students - Body Carriers


21:00—22:30 · SEAD

Lisa Hinterreithner/Laura Navndrup Black - It might be windy, it will be dark

+

Get-together/DJ Nic Lloyd